Model Number : 2SC0435T2G1-17
Certification : ROHS
Place of Origin : CHINA
MOQ : 10PCS
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 2400PCS/WEEK
Delivery Time : 2-3DAYS
Packaging Details : 24PCS/BOX
Product Category : Gate Drivers
Output Current : 35A
Rise Time : 20 ns
Fall Time : 20 ns
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Series : SCALE-2+
Packaging : Bulk
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1.7kV
Height : 20 mm
Input Voltage MAX : 15.5 V
Length : 57 mm
Output Power : 4W
Width : 52 mm
Input Voltage MIN : 14.5 V
Factory Pack Quantity : 24
Unit Weight : 2.731792 oz
1.Abstract
The SCALE™-2+ dual-driver core 2SC0435T2G1-17 (Connector pin length of 3.1mm, suitable for PCB thickness of 2mm; increased EMI capability; lead free) / 2SC0435T2G1C-17 (Coated version using ELPEGUARD SL 1307 FLZ/2 from Lackwerke Peters) combines unrivalled compactness with broad applicability. The driver is designed for universal applications requiring high reliability. The 2SC0435T2G1(C)-17 drives all usual high-power IGBT modules up to 1700V. The embedded paralleling capability allows easy inverter design covering higher power ratings. Multi-level topologies are also supported. The 2SC0435T2G1(C)-17 is the most compact driver core in its power range with a footprint of only 57.2 x 51.6mm and an insertion height of max. 20mm. It allows even the most restricted insertion spaces to be efficiently used. Compared with conventional drivers, the highly integrated SCALE-2+ chipset allows about 85% of components to be dispensed with. This advantage is impressively reflected in increased reliability. The 2SC0435T2G1(C)-17 combines a complete two-channel driver core with all components required for driving, such as an isolated DC/DC converter, short-circuit protection, Advanced Active Clamping as well as supply voltage monitoring. Each of the two output channels is electrically isolated from the primary side and the other secondary channel. An output current of 35A and 4W drive power is available per channel, making the 2SC0435T2G1(C)-17 an ideal driver platform for universal usage in medium and high-power applications. The driver provides a gate voltage swing of +15V/-10V. The turn-on voltage is regulated to maintain a stable 15V regardless of the output power level. Its outstanding EMC allows safe and reliable operation in even hard industrial applications.
2.Footnotes to the Key Data
5)An extended output power range is specified in the output power section for maximum ambient temperatures of 70°C. In that case, the absolute maximum rating for the operating temperature changes to (-40°C - 70°C) and the absolute maximum output power rating changes to 6W.
7)Output rise and fall times are measured between 10% and 90% of the nominal output swing with an output load of 4.7Ω and 270nF. The values are given for the driver side of the gate resistors. The time constant of the output load in conjunction with the present gate resistors leads to an additional delay at the load side of the gate resistors.
8)External blocking capacitors are to be placed between VISOx and VEx as well as VEx and COMx for gate charges exceeding 3μC. Ceramic capacitors are recommended. A minimum external blocking capacitance of 3μF is recommended for every 1μC of gate charge beyond 3μC. Insufficient external blocking can lead to reduced driver efficiency and thus to thermal overload.
9)The minimum response time given is valid for the circuit given in the description and application manual (Fig. 7) with the values of table 1 (Cax = 0pF, Rthx = 43kΩ).
14)HiPot testing (= dielectric testing) must generally be restricted to suitable components. This gate driver is suited for HiPot testing. Nevertheless, it is strongly recommended to limit the testing time to 1s slots as stipulated by EN 50178. Excessive HiPot testing at voltages much higher than 1200VAC(eff)may lead to insulation degradation. No degradation has been observed over 1min. testing at 5000VAC(eff). Every production sample shipped to customers has undergone 100% testing at the given value for 1s. 15)Partial discharge measurement is performed in accordance with IEC 60270 and isolation coordination specified in EN 50178. The partial discharge extinction voltage between primary and either secondary side is coordinated for safe isolation to EN 50178.
16)Jitter measurements are performed with input signals INx switching between 0V and 5V referred to GND, with a corresponding rise time and fall time of 15ns.
3.Why choose us?
100% new and originao with Advantage price
High efficiency
Fast Delivery
Professional team service
10 Years Experience Electronic components
Electronic components Agent
Advantage logistic discount
Excellent After-sales Service
2SC0435T2G1-17 4W 35A 1.7kV IGBT Gate Drivers Power Integrations Images |